בעמוד זה: גם אם אתם לא רואים את זה, החיים מזמנים לנו מאות מבחנים, כמעט בכל תקופה. מהרגע בו נולדנו, ועד היום האחרון שלנו על האדמה הזאת, כל יום מזמן לנו למידה בתחום אחר. אנחנו לומדים איך להתנהג, איך להתחבר, איך לחשוב, איך להצליח בלימודים, ואיך לעבור מבחן פסיכומטרי.

הרשמה לפסיכומטרי: התכוננו לחוויה שמשנה את החיים

כי יש את האוניברסיטה הרגילה ויש את האוניברסיטה של החיים. אין חוברת הדרכה ואין מי שיסביר איך מתמודדים עם תהפוכות החיים. אבל יש אותי. שמי תמר, ואני מלמדת איך להתכונן למבחן פסיכומטרי. זה מתחיל בהרשמה, וזה נגמר בסדרת תרגילים שאנחנו עוברים ביחד, שלב אחר שלב, עד שאתם מרגישים שאתם יכולים לנצח את העולם.

התרגיל הראשון: בלי פאניקה!

כמו כל דבר בחיים, שהוא אפוף מסתורין ונותן הרגשה של תחום שאינו ידוע, אחת התגובות הראשונות שלנו היא לחץ. וחבל. נכון שהאוניברסיטאות בארץ לוקחות בחשבון כפרמטר עיקרי את הציונים שהשגתם במבחן פסיכומטרי כמו גם את ציוני הבגרות שלכם, אבל לאחר שעברתם בהצלחה את הצעד הראשון, ההרשמה לפסיכומטרי, אתם מרגישים קצת יותר מוכנים.

בהדרכתי, נעבור את "הלא נודע" הזה שמצפה לכם במבחן, מההתחלה, ונתקדם בהדרגה, שלב אחר שלב, עד שתהיו מוכנים. הכי מוכנים שיש.

איזה תחום אתם חולמים ללמוד? מהו הציון המשוקלל שהשגתם בבגרות? גם אם עברתם כבר כמה בחינות גדולות בחיים, באנגלית, במתמטיקה, באזרחות או בספרות, מבחן פסיכומטרי אינו דומה לשום חוויית חיים אותה עברתם עד כה. הרשמה לפסיכומטרי פירושה התחלת תרגול מסוג חדש לחלוטין: אתם מתבקשים לענות על כמה שיותר שאלות בכמה שפחות זמן.

בלי להוסיף ללחץ שלכם – אתם כבר לא ילדים

השלב בחיים שהוביל אתכם לצעד הרשמה לפסיכומטרי, הוא שלב שבו החשיבה שלכם כבר אינה חדה, שנונה ומהירה כפי שהיא הייתה בתיכון. עמוק בלב אתם יודעים שכדי לעבור את האתגר הזה בהצלחה, כדאי שתתכוננו, ובצורה מקיפה ככל הניתן.

אם הלב שלכם אומר שאפשר לנוח, ושמה שיהיה – יהיה, ושבכל מקרה אתם לא מתכננים לגור בארמון בזמן הקרוב, זה רק "הילד הרע" הפנימי שמנסה לשגע אתכם. אל תקשיבו לו. השלב הראשון של הרשמה לפסיכומטרי כבר מאחוריכם. עכשיו כל שנותר הוא להדליק את האור בתודעה, ולהבין איך צולחים את המבחן הכי חשוב בחייכם, עם הניקוד הטוב ביותר שתוכלו להשיג.

אז מה עושים?

קודם כל נרגעים. חשוב שתזכרו מי אתם, מהן היכולות שלכם, ואיזה תותחים אתם יכולים, או שואפים להיות. שמי תמר ואני אמנית הוראה. מאחורי עשרות שנות ניסיון בתחום החינוך והדרכה לפסיכומטרי, ואני מלווה אתכם בתהליך עם שיעורים מקיפים באנגלית, מתמטיקה, ספרות ולוגיקה.

לאחר שעברתם את שלב הרשמה לפסיכומטרי, אתם מגיעים אלי. יש לי את כל מה שדרוש כדי לסייע לכם להגשים את החלום על לימודים גבוהים בתחום בו אתם שואפים להתמחות, ועתיד מקצועי מזהיר, או לפחות קצת יותר מ"סביר".

מדברים אנגלית מגיל ארבע? חשוב שתדברו בשפה שאפשר להבין

הפרק של האנגלית הוא אחד החלקים החשובים של מבחן פסיכומטרי, ובהדרכתי, תלמדו שגם אם אתם שולטים היטב בשפה, יש לכם עדיין המון מה ללמוד. השגתם ציון מרשים בבגרות באנגלית? אני מלמדת אתכם איך לחשוב באנגלית כמו שאתם חושבים בעברית.

זוהי שיטה חדשנית וייחודית שפיתחתי, ולאחר שנתרגל אותה שוב ושוב, לא תאמינו איך אתם מתחילים לחשוב ולפטפט באנגלית, ודרך אגב, בתוך זמן די קצר. אז נכון. כבר בגיל ארבע היה לכם טבלט או מחשב ביד וניווטתם כמו שצריך בכל המשחקים והסרטונים שרציתם להפעיל.

אבל אחרי הרשמה לפסיכומטרי חשוב שתבינו מה מבקש החלק הזה במבחן לבדוק. וזה לא שליטה בדקדוק או הבנה. המבחן מבקש לבדוק את היכולת שלכם להבין את השפה לעומק.

פסיכומטרי: החיים כבר לא נראים אותו דבר

פשוט תציצו על כל מודעת דרושים שמתפרסמת היום ותראו את אחת הדרישות הראשונות לתפקיד, לכל תפקיד: אנגלית ברמת שפת אם. ובכן, בואו נלמד איך מדברים אנגלית אנשים שנולדו לבית שמדבר את השפה.

בהדרכתי, אנחנו מתכוננים לעבור את החלק של האנגלית במבחן פסיכומטרי, ברמות שונות. אנחנו עוברים על האנגלית הבסיסית ולומדים איך מדברים אנשי עסקים. לא אכפת לי באיזו רמה אתם, תתכוננו לחוויה שמשנה את החיים.

צריכים עזרה בפסיכומטרי?